Bulut(Cloud) Bilişim Nedir?

Bilişim dünyasında son yıllarda artık adını sıksık duyduğumuz bulut bilişim (Cloud Computing) gün geçtikçe hayatımıza daha da girmeye başlıyor.Bulut Bilişim temele olarak maliyetlerin düşürülmesini, değişen iş gereksinimlerine hızlı cevap verebilmeyi, ve karmaşıklığın azaltılmasını sağlar.

Bulut Bilişim için bir tanımlama yapmak gerekirse,size bugünkü sisteminizde ihtiyaç duydugunuz yazılım(software),donanım(hardware),dosya saklama(storage) ve barınma(storage) gibi temel ihtiyaçların size uzak bir bilgisayardan internet baglantısıyla sunulmasıdır.Wikipedia’da ki tanımına göre çevrim içi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel ad.Formülsel olaraksa Cloud Computing = Hosting + Grid Computing.

Hosting (Barınma) = Web sayfalarınızı Internet’te yayınlamak, kendinize yada sirketinize ait alan adını email olarak kullanmak için gerekli alanın kiralanması

Grid Computing (Grid Hesaplama) = Gerekli olan islem gücü için yükün birden fazla bilgisayara dağıtılması

Bütün bu özellikleriyle Bulut Bilişim bir üründen ziyade bir hizmettir ve siz kullandıgınız hizmete ücret ödersiniz.Bunu en güzel örnegi kullandıgımız elektrik ile verebiliriz.Elektrik idaresi bizim için bütün altyapı,bakım onarım ve dağıtım hizmetlerini üstlenirken,biz sadece evimizde kullandığımız elektirigin faturadaki miktarını ödüyoruz.Bulut Bilişimde de bizim olmayan bir sistemi sadece kullandığımız için kullandığımz kadarını öderiz.

Aslında farkında olmadan uzun süredir bulut bilişimi kullanıyoruz diyebilirim.E-postala servisleri  -gmail yada live mail gibi- aslında size bir bulut sunar.E-postalarınız servis saglayıcınızın bilgisayarlarında depolanmıştır fakat siz sadece kullanıcı adınız ve şifrenizle onlara ulaşabilirsinizServis sağlayıcınız sizin için kurulu halde bir sistem sunar(Servers,yazılım,dosya saklama birimleri ve network gibi) .Elektrik kesilirse ne yaparım diye düşünmezsiniz.Çünkü sizin sisteminiz artık bulutlar arasındadır.Bir sistem oluşturmak için uçuk ücretler vermek zorunda değilsiniz.Ayrıca bu sistemin bakımı ya da onarımı için birilerine para ödemek zorundada değilsiniz.Ayrıca sisteminiz için odanızda bir yerde ayırmanıza gerek yok.O sizden çok uzaktada olsa çalışır durumda olacak.

Bulut Bilişim’in avantajlar

 1. Servis sağlayıcınız sizin için kurulu halde bir sistem sunar(Servers,yazılım,dosya saklama birimleri ve network gibi) .Elektrik kesilirse ne yaparım diye düşünmezsiniz.Çünkü sizin sisteminiz artık bulutlar arasındadır.Bir sistem oluşturmak için uçuk ücretler vermek zorunda değilsiniz.Ayrıca bu sistemin bakımı ya da onarımı için birilerine para ödemek zorundada değilsiniz.Ayrıca sisteminiz için odanızda bir yerde ayırmanıza gerek yok.O sizden çok uzaktada olsa çalışır durumda olacak.
 2. Diyelim ki beklentileriniz yüksekti,ama evdeki hesap çarşıya uymadı.Sistem elemanlarınızda azaltma ya da tam tersi her şey güzel ve hızla ilerliyorsanız yükseltmede yapabilirsiniz.
 3. Diyelim ki beklentileriniz yüksekti,ama evdeki hesap çarşıya uymadı.Sistem elemanlarınızda azaltma ya da tam tersi her şey güzel ve hızla ilerliyorsanız yükseltmede yapabilirsiniz.
 4. Sisteminize sadece ofisinizden değil,evinizden ya da telefonunuzdan da ulaşma şansınız dogar.

Servis Modelleri:

Bulut Bilişimle sunulan servisler dört ana başlıkta adlandırılırlar.

Software As A Service(SAAS)-Servis Olarak Yazılım: Bu modelde servis sağlayıcınız size web tarayıcınız ya da bir masaüstü yazılımı ile erişebileceginiz bir hizmet sunar. Google Docs yada MS Live Office bu modele güzel bir örnektir.

Platform As  A Service(PAAS)-Servis Olarak Platform:Uygulama geliştirme ve barındırma için geliştirme araçları, veri tabanları,aracı yazılımlar yada altyapı yazılımları sunar.Google Apps Engine bu modele uygundur.

Infrastructure As A Service(IAAS)-Servis Olarak Altyapı:İşlemci gücü,veri saklama ve ağ kaynaklarının servis olarak sunuldugu modeldir.Amazon ve Azure buna örnek verilebilir.

Servislerin Yapıları:

Servislerin yapılarıysa kullanıcıların erişim ve yetkilerine göre sınıflandırılırlar.

Public Cloud:Internet üzerinden herkesin kullanabildigi servislerdir.

Private Cloud:Herkese açık olmayan bir yapıda olan bu bulut yapısında servisler bir güvenlik duvarı arkasında sadece yetkisi olan kullanıcıya sunulurlar.

Community Cloud:Belirli bir kullanıcı grubunun kullanımına sunulmuş bulut yapısıdır.Grup üyeleri uygulama ve verilere erişebilirler.

Hybrid Cloud:Yukarıdaki yapıların birlikte kullanılmasıyla oluşan yapıdır.

Bulut Bilişim sağladıkları artıların yanında eksik yada hala tartışılan yönleride yok değil.

Bulut Bilişimin getirdikleri sorunlar

 • İlk sorun sizi servis sağlayıcınıza bağımlı hale getirmesi.Kullanmaya başladığınız servis sağlayıcısından başka bir servis sağlayıcısına verilerinizde bir değişiklik yapmadan geçişiniz imkansız gibi.Bunun çözümü için  uluslararası kuruluşların çalışmaları sürüyor.Hatta bu taşınma hizmetide servis olarak sunulacak.
 • Saglayıcıyla yapılan anlaşmalardaki esnek olmayan ya da eksik olan servis düzeyi anlaşmaları
 • Henüz yeni bir sistem olduğundan herhangi bir duruma servis sağlayıcının faaliyetlerini durdurmak zorunda kalması ,batması durumunda oluşabilecek riskler
 • Veri denetimi ve erişimin  güvenlik açıklarıyla üçüncü şahıslara geçme riski
 • Ulusal ya da uluslararası yasal düzenlemelerin yeni olan bu sisteme uygun olmaması ya da getirdigi kısıtlamalar

Volkan Özdamar

Doğu Akdeniz Üniveritesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri

Share

6727 Görüntüleme.

Mustafa YAVAŞ Yazar : Mustafa YAVAŞ

Öğretim Görevlisi - Adıyaman Üniversitesi // Adıyaman Meslek Yüksekokulu // Eğitim : Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği - Sakarya Üniversitesi

“Bulut(Cloud) Bilişim Nedir?” for 1 comment

 1. Feyzullah Karakütük diyor ki:

  Teşekkürler hocam.

Bulut(Cloud) Bilişim Nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz