Linux Mint kullanmak istermisiniz?

Linux Mint Ubuntu ve Debian‘ı temel alan ancak [1] Ubuntu ile yollarını ayırma kararı alan bir Linux dağıtımıdır. İrlanda kökenli bir dağıtım olma özelliğini 5. sürümü ile geri plana atmış olan Linux Mint artık uluslararası topluluk tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. DistroWatch’ın sayfasında Linux Mint uzun zamandır en popüler Linux dağıtımları arasında ilk ikide yerini korumaktadır.

Ubuntu ve Debian‘ın aksine içerisinde son kullanıcı için gereken bütün araçları barındırır. Ubuntu ABD yasaları gereği, Debian ise GNU felsefesi yüzünden codec, flash, mp3 çalıcı gibi uygulamaları içerisinde barındırmaz. İstenirse bu dağıtımlara da gerekli bileşenler yüklenebilir.

Linux Mint, 11. sürümü ile birlikte içerisinde kodek ve multimedia paketleri bulunmayan bir sürümde [2] [3] hazırlamaya başlamıştır. Bu sürümü kurarken kodek ve multimedia paketlerini tek tıkla İnternet üzerinden çektirip kurdurabilirsiniz. Bu özellik tıpkı Ubuntu ve Debian Linux dağıtımlarında olduğu gibi kurulumda seçmeli hale getirilmiştir.

Konu başlıkları

Tasarı

Linux Mint Ubuntu’tan farklı olarak bir kaç ufak ayrıntı barındırmaktadır. Bunlar özellikle DVD, Mp3 veya DivX ayrıca çeşitli pluginler Adobe Flash ve Sun Java gibi kodlayıcı-kodçözücülerdir. Yeni sürümde (Helena) Groupware Evolution otomatik olarak yüklenmemiştir. Yeni bir konfigürasyon yazılımı ve SUSE Linux Enterprise Desktop’tan esinlenmiş olan başarılı yaratıcı bir Menü üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca kablosuz bağlantı desteği için gerek olan NDISwrapper yüklü olarak gelmektedir. Windows sistemleri ile aynı veya başka bilgisayarlar üzerinden iletişimi kolaylaştırmak için çeşitli yazılımlar ve yönergeler eklenmiştir. Teknik olarak Ubuntu’nun paket kaynaklarını bundan başka kendileri tarafından değişiklik içeren ek paketleri kullanmaktadır. Bu saya de Linux Mint kullanıcıları için Ubuntu’nun bütün yenilikleri aynı şekilde mevcuttur. Dağıtımın ilk sürümü 27 Ağustos 2006 yılında yayınlanmıştır (1.0,Kodismi “Ada”,Kubuntu 6.06 bazlı). Geliştiricileri 7 Eylül 2010‘da Debian tabanlı ve Ubuntu‘dan bagımsız bir sürüm olan Linux Mint Debian Edition’ı (LMDE) duyurdular.

Topluluk

Linux Mint çok geniş bir topluluğa sahiptir. Tamamen gönüllülerden oluşan geliştirici ağı ve yine gönüllülerin kurduğu yerel destek siteleri ile yerel dillerde destek verilmekte ve tercüme çalışmalarına katılınmaktadır.

Linux Mint günümüz itibarı ile dünyada en çok kullanılan 3 Linux dağıtımından biri haline gelmiştir. Kullanım oranının artmasıyla birlikte Linux Mint topluluğu büyüme sürecine girmiştir. Bugün hala aynı kararlılıkla büyüme devam etmekte ve Linux Mint kullanıcılarının sayısı artmaktadır.

Türkiye Topluluğu

Linux Mint Türkiye çatısı altında birleşen Türk Linux Mint kullanıcıları forum ve wiki üzerinden kullanıcılara ve kullanıcı adaylarına Türkçe destek vermekteler. Linux Mint Türkiye çatısı altında Linux Mint temelli ROOT isimli bir e-dergi projesi yürütülmekte. ROOT’un ilk sayısı 5 haziran 2010 tarihinde yayınlandı. Türk kullanıcıları kişisel günlüklerinde yayınladıkları Linux Mint ile ilgili yazıları Linux Mint Türkiye gezegeni altında okuyucular ile buluşturuyor.

Türkiye topluluğu Linux Mint yerel toplulukları arasında ve ülkeler bazında en aktif topluluklar arasında yer alıyor. Özellikle yapılan çeviri çalışmaları sonucunda %100 Türkçe Linux Mint araçları desteği sağlanmış durumda. Linux Mint Türkiye yansısı, Linux Mint Türkiye’nin girişimleri ile Linux Kullanıcıları Derneği aracılığı ile oluşturuldu. Türkiye topluluğu popüler oyunlar için oyun sunucuları da barındırıyor.

mintMenu

Linux Mint’in en farklı özelliklerinden biri tamamen yeni geliştirilmiş başlat menüsü oluyor. Özellikle menüdeki arama imkânı ve sıklıkla kullanılan yazılımların vurgulanması Microsoft Windows Vista‘yı andırıyor. KDE sürümleri için de aynı durum söz konusu, harici olarak geliştirilmiş TastyMenu kullanılmakta.

Sürümler

Başlangıçta Linux Mint herhangi bir sürüm döngüsünü takip etmemiştir. 5. sürümden itibaren Ubuntu’nun 6 aylık sürüm döngüsü takip edilmiştir.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/

Download :

 

Share

7520 Görüntüleme.

Mustafa YAVAŞ Yazar : Mustafa YAVAŞ

Öğretim Görevlisi - Adıyaman Üniversitesi // Adıyaman Meslek Yüksekokulu // Eğitim : Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği - Sakarya Üniversitesi

“Linux Mint kullanmak istermisiniz?” for 2 comments

 1. ahmet ferid diyor ki:

  üstadım konu hortlayacak ama bu ara yine işletim sistemi derdine düştüm.
  PC donanımı:
  Asus ATX kasa, 400 watt 20cm fan Power supply
  AsusX board üzerinde Amd athlon 64×2 dual core processor 4200 2.21ghz 32bit işlemci,
  1gb 667 mghz kingston, 2adet 500mb 800mhz Kingston toplamda 2gb ram,
  320 gb Samsung hdd,
  512mb Ati radeon harici ekran kartı,
  22” Samsung wide screen monitör mevcut,
  Hp Laserjet 1018 yazıcı

  Evde Kullanım alışkanlığımız; Windows kullanım seviyesi 8 yaşından 50 yaşına kadar her seviye kullanıcı var.
  genelde wi-fi internetten webden tv ve film izleme, gerektiğinde officede dosya yaz yazdır gibi öğrenciler için
  bazı işlemler ve de şahsen androide custom rom indir flashla merakı hepsi bu.

  Size göre bu kombinasyona göre hangi Linux kullanmalıyım ki hem kurulumu kolay ve
  hemde kullanımı kolay bahsettiğim ihtiyaçlara uzun süre cevap verebilsin.

  Çok denedim ama bir türlü win7 nin alışkanlığını yakalayamadım.
  Daha yeni denedim elementaryOS, ubuntu ki dosyaları yüklerken çöküyor ve an son pardus5 yükledim, ama hala kararsızım.
  hazırda bekleyen linux mint 18 32bit mate ve cinnamon mu yoksa opensuse mi yüklesem mi diye bekliyorum
  Bilgi verirseniz memnun olurum.

 2. Nuri GÜÇ diyor ki:

  Windows işletim sistemine alternatif olabilecek ve hatta Windows’tan daha kullanışlı ve daha özellikli bir işletim sistemi… Kesinlikle herkesin denemesi gereken bir işletim sistemi LinuX MinT ….

Linux Mint kullanmak istermisiniz? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz