Android İşletim Sistemini Tanıyalım

 

Android işletim sistemi özellikle mobile işletim sistemi olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra tablet bilgisayarlarda da yaygın bir şekilde kullanılmakta. Linux tabanlı yazılan ve ücretsiz olan işletim sistemi kesinlikle öğrenmemiz gereken bir çok alanda kullanabileceğimiz bir yazılımdır. Artık cebimizdeki çoğu cep telefonları Android işletim sistemini taşımakta. Akıllı telefonlar tarafından kullanabildiğimiz Android,  bazen bilgisayarlarda kullandığımız işletim sistemlerini aratmaz duruma geldi.

Kısaca Android Nedir ?

Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.

Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 250,000′den fazla uygulama bulunmaktadır. Google Play ise, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanısıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google’ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır.

Open Handset Allience, 5 Kasım 2007′de Android’i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. 2008′de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software ve Açık Kaynak Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir.

Android, linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir, bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır. Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinasını kullanır ve cihazların fonksiyonerliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir.

Android Sürümleri

Sürüm Kod adı Yayın tarihi
1.1 Astro 9 Şubat 2009
1.2 Bender  ?
1.5 Cupcake 30 Nisan 2009
1.6 Donut 15 Eylül 2009
2.0/2.1 Eclair 26 Ekim 2009
2.2 Froyo 20 Mayıs 2010
2.3 Gingerbread 6 Aralık 2010
3.0/3.1/3.2 not[›] Honeycomb Şubat 2011
4.0 Ice cream sandwich 19 Ekim 2011
4.1 Jelly Bean 9 Temmuz 2012
4.2 Jelly Bean 29 Ekim 2012
5.0 Key Lime Pie Henüz yayınlanmadı

 Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Android_%28i%C5%9Fletim_sistemi%29

Faydalı Linkler

  • https://play.google.com/store
  • http://www.android.com/
  • http://www.uygulamaplatformu.com/
  • http://www.androidoyun.gen.tr/
Share

7217 Görüntüleme.

Mustafa YAVAŞ Yazar : Mustafa YAVAŞ

Öğretim Görevlisi - Adıyaman Üniversitesi // Adıyaman Meslek Yüksekokulu // Eğitim : Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği - Sakarya Üniversitesi

Android İşletim Sistemini Tanıyalım Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz